Zalety barszczu – Dowiedz się, dlaczego warto go jeść jak najczęściej i jakie płyną z tego korzyści
Przepisów na doskonały barszcz jest co najmniej tyle, ile gotujących Pań domu i choćby wszystkie gotowały go według jednego przepisu, zawsze będą się od siebie różnić.
Jednak zalety jakie płyną z jego spożywania, zawsze pozostają takie same dzięki niezwykłym właściwościom składników z jakich ją przygotujemy.
Bez względu na to, czy ugotujesz pyszną czerwoną zupę według klasycznego przepisu, na bulionie mięsnym, czy warzywnym, zawsze użyjesz buraków, kapusty, ziemniaków, marchwi, cebuli i czosnku. Warzywa te, są bogate w witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Poznaj najważniejsze zalety, płynące z regularnego spożywania barszczu.
Korzyści płynące ze składników barszczu
Kapusta
To prawdziwa bomba witaminowa. Dzięki niej, dostarczasz do organizmu witaminy z grupy B, witaminę C, K i U oraz prowitaminę A. Szczególnie zalecana jest przy dolegliwościach układu pokarmowego, a naukowcy udowodnili nawet, że regularne jej spożywanie może zapobiegać tworzeniu się komórek nowotworowych.
Buraki
Zawierają betainę i azot, które skutecznie zwalczają nadciśnienie, dlatego bardzo korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Co więcej, buraki są bogate w szeroką gamę związków aktywnych, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jelit. Podobnie jak kapusta, może zapobiegać nowotworom przewodu pokarmowego.
Ziemniaki
Chociaż do ziemniaków, zazwyczaj podchodzimy sceptycznie, jego właściwości nie należy lekceważyć. W rzeczywistości ziemniaki są bogate w potas, który jest niezbędny do prawidłowej pracy serca. Ponadto, chroni organizm przed wolnymi rodnikami, dostarczając mu przeciwutleniaczy.
Marchewka
Oczywiście zalety, płynące ze spożywania marchewki, znamy już od wczesnego dzieciństwa. Zawiera substancje zmniejszające ryzyko chorób serca i komórek rakowych, a gotowana marchewka jest bogata w karoteny, które w naszym organizmie są przekształcane w bezcenną witaminę A.
Czosnek i cebula
Czosnek jest aromatycznym źródłem fitoncydów, które żywią pożyteczne bakterie w naszym organizmie, działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie. Cebula natomiast, ma właściwości kardioprotekcyjne, neuroprotekcyjne, przeciwcukrzycowe, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe.