Twoje plastikowe butelki mogą stać się sekretem wspaniałej uprawy ogórków – oto przewodnik krok po kroku, jak to zrobić.

W przypadku siewu ogórków warto wykorzystać plastikowe butelki o pojemności minimum 6 litrów. Ma to związek, z tym że system korzeniowy lepiej rozwija się w większych pojemnikach (co z kolei ma przełożenie na dostęp do obfitszej ilości składników odżywczych).

 

 

Tak przedstawiają się zalety uprawy ogórków w plastikowych butelkach: mniej przestrzeni, szybsze nagrzewanie się ziemi, nawożenie i nawadnianie jest efektywniejsze oraz uprawa wolna od chwastów i szkodników.

 

 

Krok 1 – staranne przygotowanie nasienia

Na początku nasiona powinny zostać wyselekcjonowane. Chodzi o wybór wczesnych odmian partenokarpicznych. Odmiany te są efektywne w uprawie butelkowej. Zaleca się namoczenie nasion w roztworze ograniczonego nawozu bądź roztworze z popiołu drzewnego. Tyczy się to sytuacji, w której nasiona nie zostały wcześniej zabezpieczone warstwą składników odżywczych.

 

 

Roztwór należy przygotować zgodnie z tym, co znajduje się w instrukcji. Nasiona powinny zostać owinięte w przewiewną tkaninę i zamaczane przez 15-20 minut. Potem nasiona powinno się wyjąć i trzymać w miejscu o temperaturze 23 – 25 stopni Celsjusza. W przypadku suchej atmosfery nasiona przykrywa się za pomocą wilgotnej tkaniny. Ponadto nie można ich umieścić w plastikowej torbie. Ma to związek, z tym że konieczny jest dostęp do powietrza.

 

 

Krok 2 – przygotowanie gleby i pojemników

Na początku konieczne jest odcięcie wierzchu butelki plastikowej i wykonanie otworów w dnie dla odpływu nadmiaru wody. Do butelki należy wsypać grubą warstwę humusu, kompostu lub wermikompostu. Następny krok to dodanie pożywki dla sadzonek – chodzi o pożywkę z kompleksem pierwiastków śledziowych.

 

 

Ważne jest również to, czy można mówić o ogórkach, w przypadku których znaczenie ma gleba bogata w materię organiczną. W przypadku tych ogórków warto dodać trochę granulowanego kompostu zmieszanego z glebą. Istotne jest także to, aby uchronić glebę przed chorobami. Do tego celu należy wykorzystać roztwór biofungicydu.

 

Krok 3 – siew nasion

Nasiona ogórków (te, które nie wymagają transponowania) powinno się wysiewać bezpośrednio w przygotowane pojemniki. Przy wątpliwościach co do jakości nasion, wystarczy wysiać 2-3 nasiona na butelkę i przykryć je glebą o grubości 1-1,5 cm. Kiedy dojdzie do etapu kiełkowania, pozostaw najsilniejszą roślinę i usuń słabsze.

 

 

Sadzonki w butelkach powinno się sadzić ostrożnie. Tak, aby nie uszkodzić korzeni i zasypać je aż do dolnej warstwy liści. Po przesadzeniu roślin powinno się je podlać i zasypać pożyteczną glebą. Ważne jest też to, aby zostawić 5-6 cm wolnej przestrzeni od krawędzi butelki. Chodzi o to, aby w przyszłości była możliwość dodania żyznej ziemi.

 

 

Krok 4 – pielęgnacja uprawy

Woda w pojemnikach powinna mieć temperaturę 22 – 24 stopnie Celsjusza. Ogórki należy opryskać roztworem (po pojawieniu się pierwszych liści) z efektywnymi mikroorganizmami. Przyśpieszy to rozkładanie materii organicznej i ułatwi roślinom wchłanianie składników odżywczych. Regularne nawożenie azotem to obowiązek. Ma to związek z ograniczoną przestrzenią uprawy.

 

 

Krok 5 – krzewienie roślin wymaga uwagi

Podczas wzrostu krzewów nie wolno zapomnieć o dodawaniu gleby do butelek. Chodzi o umożliwienie rozrostu korzeniom bocznym. Niezwykle istotne jest też to, aby chronić glebę przed przegrzaniem w słońcu. Do tego celu przyda się biały papier. Podczas upałów pomoże to w ochronie przed wysuszeniem.

 

 

Rośliny w miarę wzrostu powinno się wspierać i związywać pierwsze pędy do momentu wzmocnienia krzewu. Wczesne pędy boczne usuwać po to, aby nie hamować rozwoju krzewu i zagwarantować obfitsze owocowanie. Szyjkę rośliny trzeba formować zależnie od tego, czego dana odmiana potrzebuje. Jeśli jest problem z przestrzenią, warto wiedzieć, że przy ograniczeniach zazwyczaj dochodzi do ściśnięcia łodygi na wysokości 120-140 cm. Ponadto pamiętać o usuwaniu bocznych pędów nad pierwszym liściem.

error: Content is protected !!