Moja ciocia wieku 45 lat zmarła po „cichym udarze” mózgu. Nie bagatelizuj tych objawów poprzedzających.

Cichy udar to choroba, o której mało kto wie. Dotyka ona osoby w każdym wieku, nie tylko osoby starsze.

Ważne jest, aby rozpoznać jego wczesne objawy jak najszybciej, co pozwoli na postawienie odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcie leczenia przez specjalistę.

Oto kilka najczęściej spotykanych wczesnych oznak udaru, które powinny skłonić Cię do wezwania pomocy lekarza:

Nagły i ostry ból głowy lub zawroty:

Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, zawroty i bóle głowy to częsta przypadłość. Jeśli jednak ból jest nietypowy i pojawia się nagle, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej. Wiele młodych osób, które przeszły udar, doświadczyły także ciężkich migren. Problem ten występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Problemy z widzeniem:

Udar najczęściej manifestuje się jako ucisk na nerwy wzrokowe. Prawie połowa osób, które doświadczyły w swoim życiu udaru, jako pierwsze zgłosiły problemy z widzeniem. Obraz jest najczęściej rozmazany w jednym oku lub w obu. Możliwa jest także utrata widzenia.

Asymetryczny ból:

Udar może przebiegać bezboleśnie, ale możliwe jest także, że występuje przy nim ból jednej części ciała, najczęściej kończyn, lub twarzy.

Paraliż twarzy:

To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów udaru. Najczęściej obserwuje się paraliż połowy twarzy lub nogi i ręki po tej samej stronie. Wymaga on natychmiastowej pomocy medycznej.

Problemy z mówieniem:

Ten objaw łatwo jest przeoczyć. Może pojawić się problem z artykułowaniem niektórych wyrazów, brak kontroli nad mową, a także niezrozumienie tego, co mówią inni.

Utrata równowagi:

Przy udarze często występującym objawem jest nagłe poczucie omdlewania kończyn. W tym momencie niektóre osoby przysiadają lub nawet upadają.

Aby sprawdzić, czy nie doświadczasz udaru, można wykonać prosty test: unieś ręce z otwartymi dłońmi skierowanymi do góry na wysokość bioder. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund. Jeśli jedna z rąk w tym czasie opadnie, może to sugerować udar i należy skonsultować swój stan z lekarzem.

Zmęczenie:

Uczucie ogromnego osłabienia fizycznego, a także dezorientacji często towarzyszą udarowi, obaw ten jest częściej obserwowany u kobiet

Czkawka:

Ta oznaka udaru także występuje częściej u kobiet. Zaburzony układ oddechowy mózgu może wywoływać podczas udaru czkawkę.

Problemy ze złapaniem oddechu:

Nagła utrata tchu i duszności są także jednym z objawów towarzyszących udarowi. Przez niedotlenienie dochodzi do arytmii serca, która wpływa na nierówny, szarpany oddech i problemy z zaczerpnięciem powietrza.

 

Warto obserwować swój organizm, aby na wypadek udaru szybko zasięgnąć pomocy. Ważna jest także profilaktyka: zdrowy sen, prawidłowa dieta oraz utrzymywanie stałej wagi ciała.

error: Content is protected !!