Pod koniec marca po raz kolejny przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Ale czy to może być już ostatni raz? Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi negocjacje z Komisją Europejską w sprawie zniesienia sezonowej zmiany czasu. Jak się okazuje, pierwsze kroki w tej sprawie już zostały podjęte.
Polska prezydencja w UE a kwestia zmiany czasu
Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej 1 stycznia 2025 roku i ma pół roku, aby przekonać kraje członkowskie do zniesienia przestawiania zegarków. Już pod koniec 2024 roku minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział, że temat ten znajdzie się wysoko na liście priorytetów polskiej prezydencji.
– Odejście od zmiany czasu zostało wpisane do agendy polskiej prezydencji w UE. Uznajemy to za istotną kwestię zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i gospodarczego – podkreślił minister.
Co więcej, Polska podejmuje działania na forum europejskim, aby wznowić rozmowy o uchyleniu dyrektywy 2000/84/WE, która miała znieść mechanizm zmiany czasu, ale której prace utknęły w martwym punkcie.
Minister ujawnia szczegóły negocjacji
Jak wynika z ustaleń „Faktu”, Krzysztof Paszyk przekonał unijnego komisarza ds. zrównoważonego transportu i turystyki Apostolasa Tzitzikostasa, aby nie wycofywał dyrektywy o zmianie czasu z programu prac Komisji Europejskiej na 2025 rok.
– Pracujemy wspólnie z gabinetem komisarza i Dyrekcją Generalną ds. Mobilności i Transportu (MOVE) nad dalszymi działaniami w tym obszarze – informuje Ministerstwo Rozwoju.
Jednak całkowite zniesienie zmiany czasu wymaga jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich UE, co stanowi największą przeszkodę w realizacji tego planu.
Zmiany czasu w kolejnych latach – harmonogram
Mimo polskich starań, przynajmniej do 2026 roku obowiązują dotychczasowe przepisy, co oznacza, że czeka nas jeszcze kilka zmian czasu:
✅ Czas zimowy na letni:
-
30 marca 2025 r.
-
29 marca 2026 r.
✅ Czas letni na zimowy:
-
26 października 2025 r.
-
25 października 2026 r.
Czy uda się zlikwidować zmianę czasu?
Chociaż temat zmiany czasu budzi wiele emocji, Unia Europejska nie jest gotowa na błyskawiczną rewolucję. Decyzja wymaga nie tylko zgody wszystkich państw, ale również odpowiedniego okresu dostosowawczego.