Lecznicze właściwości babki lancetowatej – poznaj jej zastosowania i właściwości lecznicze
Babka lancetowata – zdecydowanie większość z nas widząc tę roślinę po raz pierwszy, pomyślała o niej jak o zwykłym chwaście i zdecydowanie nie przejęła się tym, że sobie rośnie. A rośnie dosłownie wszędzie – na łąkach, w ogródkach czy pastwiskach.
Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to jedna z najlepszych roślin leczniczych. Przede wszystkim w liściach rośliny znajdują się cenne właściwości lecznicze, które już za dawnych czasów były wykorzystywane w ziołolecznictwie.
Nasi przodkowie korzystały z tej rośliny do celów spożywczych i leczniczych. Nawet Indianie stosowali tej rośliny w takich celach jak gojenie ran, zbicia gorączki czy też dla pozbycia się toksycznych substancji w organizmie. To tylko świadczy o tym, że to zioło jest bezpieczne i warto z niego korzystać dla poprawy własnego zdrowia.
Zastanawiasz się, jaka to roślina? Poznaj zatem babkę lancetowatą
Na pewno zdarzyło się, że widziałeś tę roślinę, która nazywana jest babką lancetowatą czy zwyczajną. Niezwykle dobrze działa na oczyszczanie organizmu z toksyn, wpływa na poprawę układu oddechowego, trawiennego i moczowego.
Jest bardzo przydatna w walce z uciążliwą biegunką, stanami zapalnymi układu oddechowego czy moczowego. Dobra jest też w leczeniu wrzodów żołądka. To tylko niektóre z jej właściwości zdrowotnych. Warto też dodać, że spożywanie liści dostarcza organizmowi potrzebnych soli mineralnych, witamin i wapnia.
Zastosowanie babki lancetowanej – krótka lista
Poniżej znajduję się lista przykładów, kiedy najlepiej sięgnąć po roślinę. Kiedy borykamy się ze stanami zapalnymi skóry, stłuczeniami i obrzękami – ulgę odczuwamy natychmiastowo po przyłożeniu okładu z liści rośliny bezpośrednio do problemowych miejsc.
Na zapalenie spojówek jest najlepszy wywar z babki lancetowatej. Owrzodzenia, skaleczenia i rany – stosowane są okłady z liści, albo sok, który korzystnie wpłynie na stan naszego zdrowie i przyniesie ulgę. Stany zapalne jamy ustnej, dziąseł czy gardła – sok z rośliny stosowany jak płukanka przyniesie nam ulgę.
Problemy skórne wokół głowy i łupież – płukanka z liści rośliny będzie pomocna na przetłuszczone włosy i problemy z łupieżem, można też bezpośrednio wcierać w skórę głowy. Problemy z układem trawiennym – wywar z suszonych liści pomoże na problemy z wrzodami żołądka i biegunkami. Wystarczy spożywać 2-3 razy w ciągu całego dnia po pół szklanki wywaru.
Infekcja górnej drogi oddechowej – sok z babki lancetowatej skutecznie zwalczy przeziębienie, kaszel czy katar. Opuchlizna i obrzęki – okład z liści pomoże zbić opuchliznę w ciągu kilku godzin od zastosowania. Liszaj, wysypka i wypryski – z takimi problemami poradzi sobie maseczka przygotowana z liści babki zwyczajnej, przywracając skórze piękny i zdrowy wygląd.
Jak widać, roślina, która kojarzy nam się z chwastem, niesie ze sobą mnóstwo korzyści i warto mieć ją pod zasięgiem swojej dłoni. Warto się porozglądać za rośliną w swoim ogrodzie czy polu.
Każda próba leczenia ziołolecznictwem powinna być uprzedzona kontaktem z lekarzem pierwszego kontaktu. To z nim dokładnie omawiamy doskwierający nam problem i otrzymujemy odpowiedź, czy taka forma leczenia będzie dla nas odpowiednia. Praktycznie każda dolegliwość zdrowotna wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem.