Storczyki – Niezawodne triki na zawsze piękne i zdrowe kwiaty w Twoim domu

Decydując się na zakup storczyka, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że to roślina zarówno piękna jak i wymagająca od nas wyjątkowej opieki.

 

Storczyk jest rośliną tropikalną i wyróżnia ją posiadanie korzeni powietrznych, które w ich naturalnym środowisku pomagają im przetrwać bez ziemi. Przez swoje korzenie, storczyki pobierają pokarm z atmosfery i rosną na korze drzew.

 

To właśnie korzenie storczyków, wymagają odpowiednich zabiegów, aby roślina mogła być zdrowa. Jeśli tylko coś im dolega niepokojącego, dają nam o tym znać w pierwszej kolejności.

Jeśli korzenie storczyka ciemnieją, zmieniają kolor na brązowy lub szary – to znak, że roślina jest chora lub się starzeje.

Ich naturalny kolor to zielony, więc musisz działać szybko, aby choroba się nie rozprzestrzeniła. Należy niezwłocznie odciąć chore korzenie.

 

Najlepszy sposób to zapobieganie

Najlepszym sposobem na zapobieganie rozwijania się chorób u storczyków, to posadzenie jej w przezroczystej doniczce. Dzięki temu, będzie miała nieograniczony dostęp do światła i możliwości do prawidłowego rozwoju.

Warto jest również regularnie sprawdzać ich stan, a zmienione chorobowo korzenie obciąć. Pamiętaj jednak, że nie należy tego robić w trakcie kwitnienia. Gdy wyciągniesz roślinę z doniczki i włożysz pod bieżącą wodę, słabe korzenie stwardnieją i rozjaśnią.

 

Dlaczego storczyki chorują?

Aby prawidłowo zdiagnozować przyczyny, uważnie przyjrzyj się roślinie i dokładnie sprawdź objawy:

1. Upewnij się, że roślina jest regularnie podlewana. Jeśli robisz to zbyt rzadko, zakłóci to jej prawidłowy wzrost.

2. Upewnij się, że nie podlewasz jej zbyt często – temperatura pokojowa nie jest naturalnym środowiskiem storczyka, zatem nadmierne gromadzenie się wody w korzeniach spowoduje jej pleśnienie.

 

3. Upewnij się, że nie są w środowisku zbyt chłodnym. To roślina tropikalna i musi mieć zapewnione ciepło i stały dostęp do światła.

4. Upewnij się, że roślina nie jest stara. Wtedy storczyki mają korzeni powietrznych bardzo dużo, a ich struktura jest drzewna.

 

Jak bezpiecznie odciąć chore korzenie?

Jeśli mimo wszelkich starań Twój storczyk zachoruje, warto wiedzieć jak bezpiecznie i skutecznie jej pomóc.

Wyjmij roślinę z doniczki i oczyść z ziemi. Potem dokładnie obejrzyj cały system korzeniowy.

 

Jeśli znajdziesz zmienione chorobowo korzenie, niezwłocznie je odetnij. Miejsce po obcięciu, przemyj roztworem nadmanganianu potasu lub pokruszonym węglem drzewnym. Możesz również zastosować kurację witaminową. Wystarczy, że rozpuścisz w wodzie ampułkę zawierającą witaminy B, B1 i B12.

 

Zabiegi te wzmocnią roślinę i odżywią. Teraz przesadź ją do świeżej ziemi i daj czas na regenerację. Powodzenia!

error: Content is protected !!